Najważniejsze usługi geodezyjne – wznawianie znaków granicznych

Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnych usług geodezyjnych – z łatwością można wskazać kilka podstawowych ich rodzajów. Istnieje pomiędzy nimi wiele różnic; cena, czas realizacji czy liczba wymaganych uprawnień geodezyjnych. Można ponadto wskazać usługi geodezyjne które wykonywane są o wiele częściej, niż inne.

Do tego grona z całą pewnością zalicza się wznawianie znaków granicznych. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywane są tego typu prace geodezyjne oraz w jakich sytuacjach wznawianie znaków granicznych jest konieczne. Na samym początku musimy określić, jaka jest granica między punktami granicznymi, a znakami – taka wiedza będzie niezbędna do zrozumienia, w jaki sposób odbywają się tego typu prace. Według definicji punkty graniczne określają przebieg granicy danej nieruchomości – mówiąc w prosty sposób, są to punkty załamania granicy. W przypadku działki która jest czworokątem mamy do czynienia z czterema punktami granicznymi. Znakiem granicznym nazywamy znak wykonany z trwałego materiału umieszczony na stałe na granicach działek; może to być także jakikolwiek stały element zagospodarowania danego terenu. Znakiem geodezyjnym mogą być między innymi formy betonowe, butelki, kamienie lub specjalne belki, nazywane palikami geodezyjnymi. Pamiętajmy ponadto, że znaki geodezyjne umieszczane na granicach działek są chronione przez prawo. Sprawia to, że za celowe ich niszczenie, przesuwanie czy ukrywanie może spotkać każdego spora kara. Wznowienie punktów granicznych często jest wykonywane w najróżniejszych sytuacjach. Jest to potrzebne przede wszystkim w przypadku, gdy nie mamy całkowitej pewności co do przebiegu granicy naszej działki i wolimy uniknąć wszelkich związanych z tym niedomówień. Ponadto takie prace są konieczne w przypadku, gdy zamierzamy ogrodzić daną nieruchomość. Wznowienie punktów granicznych następuje również w przypadku, gdy wcześniejsze zostały zniszczone lub celowo usunięte, ale sama działka posiada jednocześnie dobrze udokumentowaną granicę. Jeśli zamierzamy wznowić punkty graniczne działki, to przede wszystkim musimy zgłosić taką chęć odpowiedniej firmie geodezyjnej.

Uprawniony do tego geodeta zgłasza następnie takie prace do PODGiK i przeprowadza dokładną analizę wznowienia znaków granicznych na działce – opiera się przy tym na istniejącej już dokumentacji. Jeśli zachodzi taka potrzeba, geodeta przeprowadza dodatkowe pomiary aby móc dokładnie ustalić położenie poszczególnych znaków granicznych. O przebiegu takich prac muszą zostać powiadomieni również właściciele działek granicznych. Dopiero po wysłaniu im pisemnego powiadomienia może zostać dokonane właściwe wznowienie punktów granicznych.