Kiedy warto dokonać wyceny nieruchomości?

Wiele osób nie ukrywa tego, że nie stać ich na przypadkowe transakcje związane zarówno z kupnem, jak i sprzedażą nieruchomości. W takim przypadku zawsze warto zainteresować się usługami świadczonymi przez dobrego, a przede wszystkim sprawdzonego rzeczoznawcy, jego wiedze może okazać się bowiem dla nas prawdziwym wybawieniem.

Przedmioty wycen są dziś bardzo zróżnicowane, rzeczoznawcy zajmują się więc nieruchomościami gruntowymi zabudowanymi i niezabudowanymi, nieruchomościami mieszkaniowymi, komercyjnymi oraz przemysłowymi, a także podziałami, scalaniem i wyodrębnieniem nieruchomości. Są też w stanie pomóc wówczas, gdy przedmiot sporu jest bardziej skomplikowany. O spotkaniu z rzeczoznawcą powinny pomyśleć zwłaszcza te osoby, które decydują się na zakup nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego.

W takim przypadku należy liczyć się z tym, że bank będzie oczekiwał operatu szacunkowego, w innym wypadku nie musi być bowiem zainteresowany negocjacjami. Nie można zapominać o tym, że wcale nie interesuje go cena transakcyjna nieruchomości, na nią mogą mieć bowiem wpływ bardzo nietypowe czynniki. Tak naprawdę, zależy mu przede wszystkim na wiedzy na temat jej realnej wartości rynkowej. Niejeden klient przekonał się już zresztą, że obie wartości mogą się diametralnie różnić między sobą. Z rzeczoznawcą warto też skontaktować się wówczas, gdy zastanawiamy się nad zakupem domu lub mieszkania, nie mamy jednak pewności, czy zaproponowana nam cena ofertowa jest w ogóle zasadna. Wizyta rzeczoznawcy nie musi być przyjemna dla aktualnego właściciela, specjalista jest bowiem w stanie szybko wytknąć mu wszystkie błędy, choć potrafi też podkreślić walory nieruchomości i porównać ceny rynkowe.

​Dzięki temu spotkanie z nim może dostarczyć twardych argumentów, które następnie można będzie wykorzystać podczas prowadzenia negocjacji handlowych. Niekiedy zresztą rzeczoznawca sugeruje, że poszukiwanie innego lokalu może być znacznie lepszą decyzją. Wśród klientów rzeczoznawców nie brakuje też osób, które jakiś czas temu zainwestowały w nieruchomość, a teraz nie ukrywają, że nie mają pomysłu na to, jaki powinien być jej dalszy los. Niekiedy mądrym posunięciem jest jej trzymanie, w przyszłości może być bowiem warta znacznie więcej niż obecnie. Bardzo często okazuje się jednak, że jej przetrzymywanie nie ma większego sensu, a jednorazowy wpływ gotówki ze sprzedaży jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować.

Rzeczoznawca przydaje się i wówczas, gdy konieczne staje się dokonanie podziału majątku w postaci nieruchomości, bardzo często bowiem jest to przyczyna gwałtownych i trudnych do rozwiązania konfliktów pojawiających się tak w rodzinach, jak i w spółkach. Podpisanie zgody na przejęcie jednego piętra kamienicy w zamian za odstąpienie drugiego może pociągać za sobą skutki, których skali zwyczajnie nie da się przewidzieć, zawsze warto więc dwa razy zastanowić się nad tym, czy nie wykonać telefonu do rzeczoznawcy przed podjęciem tak ważnej decyzji, a nie już po podjęciu takiego kroku, gdy okazuje się, że nie wszystko przebiega zgodnie z planem.