Prace na wysokościach - bezpieczeństwo przede wszystkim

Pracą na wysokościach określa się każdą pracę, która wykonywana jest co najmniej metr nad poziomem ziemi, podłogi. Jest to szczególnie niebezpieczny rodzaj pracy wykonywanej przez ludzi, dlatego każdy pracownik musi uzyskać specjalny dokument pozwalający na wykonywanie takiej pracy, musi zostać wyposażony przez swojego pracodawcę w specjalną odzież, a także przejść specjalne szkolenie praktyczne. Elementy te są obowiązkowe i na próżno szukać wyjątków od tej reguły.

Pracownicy wykonujący prace na wysokościach, nie będąc właściwie zabezpieczonym często ryzykują własne życie, zwiększając prawdopodobieństwo wypadku. W polskiej branży budowlanej wypadki śmiertelne zdarzają się często. Wyeliminowanie prawdopodobieństwa wypadku wiąże się z wieloma aspektami, jednym z nich dostosowanie ubioru  i zaopatrzenie pracowników w specjalistyczne sprzęty. 

Bezpieczeństwo to podstawa 

Pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom maksimum bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na wysokościach. Powinni zadbać, aby na platformach, na których pracują, powinny być zainstalowane balustrady ochronne i wszelkiego rodzaju rozwiązania zmniejszające ryzyko wypadków. Godnym uwagi jest również inne rozwiązanie – zainstalowanie siatek bezpieczeństwa, które zmniejszają niebezpieczne skutki związane z upadkiem. Ochronią one nie tylko pracowników, ale także zmniejszą zniszczenia w materiale budowlanym. 

Zabezpieczenia pracownika 

Każdy pracownik powinien przede wszystkim być wyposażony w kask, który uchroni go przed spadającymi przedmiotami. Powinien mieć także solidne buty, które pozwolą zachować mu równowagę oraz rękawiczki gumowe i linę, uprząż które zapewnią najwięcej bezpieczeństwa.  Dla pracowników wysokościowych przeznaczone są specjalne zestawy usprawniające utrzymanie się w jednej pozycji. 

Jednak mimo wszelkiego osprzętu zapewniającego bezpieczeństwo, każdy pracownik powinien ukończyć specjalne przeszkolenie, a także uzyskać specjalne zaświadczenie lekarskie, pozwalające wykonywać ten rodzaj pracy. Czasami sprzęt to nie wszystko, dlatego najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i kierowanie się zasadami BHP.