Co to jest multiroom?

Z pozoru obce słowo po głębokim wyjaśnieniu okazuje się być w jednej chwili przyswojone do ojczystego języka. Multiroomem nazwiemy system multimedialny odznaczający się dużym zaawansowaniem konstrukcji oraz działania. Dzięki temu systemu możliwe jest emitowanie i odbieranie różnorodnych dźwięków pochodzących z mniej lub bardziej kontrolowanych lokalizacji. Emitować i kontrolować więc można dźwięki mp3, radiowe, telewizyjne, płytowe i filmowe. Jest to możliwe do przeprowadzenia w całym domu, w wybranych punktach miejsca zamieszkania i wcale nie musimy kupować osobnych zestawów do zasilenia każdego z pomieszczeń osobno. Multiroom gwarantuje nam możliwość odsłuchiwania muzyki nawet tam, gdzie do tej pory czynność ta powiązana z możliwością relaksu była znacznie utrudniona. Do elementów widocznych w multiroomie zaliczymy przede wszystkim głośniki oraz szereg sterowników odpowiedzialnych za emisję dźwięków ze strefy centralnej do każdego z wybranych pomieszczeń. Oczywiście, zamontowanie głośników w taki sposób, aby nie można było ich zobaczyć, także jest jak najbardziej możliwe do wykonanie.Dzisiejsze modele głośników zamontować można w każdej ścianie pokoju, a także na suficie, a dla najbardziej wymagających – także w podłodze. Problem regulacji głośności rozwiązuje się dzięki prostemu w obsłudze pilotowi, za głośność także odpowiadają sterowniki zainstalowane w ścianie. System gromadzi muzykę na skomponowanych w tym celu specjalnych serwerach. Pozwalają one przechowywać muzykę jako pliki elektroniczne. W tym zasobie zmieści się nawet kilka tysięcy płyt kompaktowych. Dostęp jest nieograniczony, z dowolnego miejsca w domu czy mieszkaniu możemy puścić sobie ulubioną muzykę. Za działanie systemu centralnego nagłośnienia multiroom odpowiada specjalna jednostka centralna audio scalona z panelami odpowiadającymi za kontrolę.

Panele mieszczą się w wybranych strefach. Obsługuje się je dzięki pilotowi, ale można także kierować nimi bezpośrednio przy użyciu sprzętu komputerowego. Wykorzystać możemy rodzaj nagłośnienia w dowolnym pomieszczeniu przy wyborze dźwięku z konkretnego zasobu dźwiękowego. Do wyboru więc funkcjonują parametry kina domowego, stacji dokującej, iPodów, tunerów radiowych, telewizji oraz komputerów. Przy przeglądaniu zasobów filmowych możemy stworzyć swoje własne playlisty, odpowiednie do dnia oraz okazji. Sortowanie utworów sprawi, że nie przegapimy już swojej ulubionej piosenki i w każdej chwili będziemy mogli ją odnaleźć w gąszczu naszych zasobów muzycznych.

System „intercom” przyda się także w domach młodych małżeństw, które wychowują małe dzieci. Teraz przekierowany dźwięk z pokoju dziecka do salonu, kuchni lub sypialni w razie konieczności zasygnalizuje, czy w pokoju naszej pociechy jest bezpiecznie, czy też lepiej warto skontrolować sytuację osobiście. Multiroom łączy w sobie ogromną funkcjonalność oraz praktyczność. Domowe imprezy z zastosowaniem tego sprzętu udają się znakomicie, a do tego nie trzeba zatrudniać DJ-A, bo mechanizm po ustawieniu określonych parametrów ustawia się sam.