Videodomofony i domofony w praktyce.

Do zadań instalacji videodomofonowych i domofonowych należy przede wszystkim otwieranie wszelkich furtek oraz bram wjazdowych, ale to tylko podstawowe funkcje tych mechanizmów. Obowiązki, jak się okazuje, mogą być znacznie bardziej rozbudowane. Dodatkowe możliwości działania dają opcje podglądu obrazów ze strefy ogrodzeniowej, w tym bramy i wjazdów na dotykowych ekranach. Kamera videodomofonu może także na nasze specjalne życzenia wykonać zdjęcia w trybie capture. Ekrany dotykowe umożliwiają także odbieranie sygnałów wprost z okolic bram oraz furtek. Otwiera się bramę właściwie z dowolnie wybranej strefy sterowania. Do tego służą przyciski, panele, ekrany dotykowe, a także piloty, telefony i coraz częściej breloczki.Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze opcję włączania lamp oświetleniowych w rejonie podjazdu w momencie, gdy otwieramy bramę lub na chwilę przed. Dzięki temu, że system automatyki zintegrowany jest jasno z innymi systemami, można przekierowywać głosy z domofonów w kierunku określonych stref wchodzących w skład systemów centralnego nagłośnienia w budynku. Ten rodzaj nagłośnienia nazywamy multiroomem. W podobny sposób zawartość wizualna obrazu na videofonie może być następnie zaprezentowana na ekranie telewizora. System może także bezbłędnie odczytać komunikaty o otwarciu drzwi tuż po tym, jak zapadnie zmierzch. Wtedy też zostaną włączone aparatury oświetleniowe wraz z podświetleniem alejek i lampkami oświetlającymi fronty w budynkach. Instalację domofonową podłączyć można także do modemów GSM. Kiedy zostanie włączona symulacja obecności, głos tego, kto dzwoni przez domofon powędruje do telefonu komórkowego. Gdy w domu obecni są lokatorowie, można zadbać o skonfigurowanie domofonu w taki sposób, by już w czasie 10 sekund na telefonie komórkowym osoby zamieszkałej pojawił się sygnał wraz z komunikatem. Można więc swobodnie odbierać komunikaty oraz sygnały podczas spaceru w ogrodzie, prac przy koszeniu trawnika, czy też zwyczajnego biesiadowania z przyjaciółmi.

Videodomofony obsługuje się niezwykle łatwo i przystępnie. Często przyciągają one wzrok zainteresowanych kupnem nie tylko poprzez posiadanie wszechstronnych właściwości, ale przede wszystkim, w pierwszym momencie kontaktu, poprzez unikalny dizajn. Videodomofony w XXI wieku projektowane są pod kątem ergonomicznym i praktycznym, często są zamontowane w okolicach domów oraz rezydencji w sposób tak dyskretny, że w pierwszej chwili w ogóle trudno je zauważyć. Myli się je także z innymi urządzeniami, np. elektronicznymi termometrami. Videodomofony prezentują bardzo wysoką jakość obrazu. Na podstawie funkcjonującego na ekranie obrazu można wykonać zdjęcie, którego jakość dorównywać będzie najlepszym aparatom fotograficznym.

Videodomofony oraz klasyczne domofony dźwiękowe poleca się kupować w sklepach producentów, zarówno w formie stacjonarnej, jak i w sieci. Sklepy internetowe dysponują bogata gamą domofonów tradycyjnych oraz nowoczesnych, w której każdy znajdzie typ odpowiedni dla siebie i potrzeb całej rodziny.