Jakie budynki zasługują na miano inteligentnych?

Inteligentnymi budynkami nazywamy takie obiekty mieszkalne, bądź gospodarcze, które w wyposażeniu posiadają zespoły systemów integrujących całokształt lub część wybranych instalacji wchodzących w skład kompleksu budynków. W takich miejscach powinna bez zarzutu działać nie tylko instalacja elektryczna, ale także rozbudowane systemy ogrzewania, wentylacji wraz z klimatyzacją. Całość połączonych ze sobą mechanizmów powinna działać poprzez stosowanie sterowania w formie elektronicznej, dzięki czemu zintegrowanie poszczególnych części instalacji pozwalać będzie na swobodną komunikację urządzeń, a także właściwą reakcję na bodźce wysyłane z terenów, na których inteligentne mechanizmy zostały zainstalowane.



Procesowi integracji w największym stopniu ulegają strefy instalacji elektrycznej, ogrzewające, wentylujące i klimatyzujące, rolety wraz z żaluzjami, bramy garażowe i wjazdowe, systemy nawadniające ogród, systemy video, domofony, alarmy, telewizje dozorowe, sprzęty audiowizualne, sprzęty teleinformatyczne, telefony.

Automatyka budynkowa poprzez swoje bogate zastosowanie daje możliwość łączenia pracy urządzeń w taki sposób, aby zarządzanie nimi odbywało się w maksymalnie wygodnym i bezproblemowym działaniu. Programować zachowanie automatyki można stosownie do okazji, jakie zamierzamy świętować, celebrować na terenie własnego miejsca zamieszkania. Ustawienia drzwi, rolet, operowanie bramami wjazdowymi, działanie oświetlenia, obecność muzyki czy efektów audiowizualnych w prosty sposób dostosowujemy do charakteru spotkania towarzyskiego, czy także naszych samotnie spędzanych chwil w zaciszu domowego ogniska. Nie trzeba przy tym się zamartwiać, czy jakikolwiek człon automatyki załączony został na czas. Wystarczy jedynie nacisnąć jeden skromny przycisk – i mechanizm zacznie działać bez konieczności naszej ingerencji, biegania po całym domu oraz obsesyjnej kontroli. 

Jeżeli przed snem zapomnieliśmy zamknąć okno, a noc pełna była opadów oraz wiatru – nie musimy się tym zbytnio przejmować. Automatyka budynku zamknie okna w naszym imieniu i dodatkowo jeszcze zaciągnie rolety. Wraz z ich odsłonięciem u progu świtu dojdzie także do podgrzania podłogi w łazience, by codzienne czynności toaletowe były dla nas nieco bardziej przyjemne. W takich warunkach właściwie można chodzić bez kapci. Działanie inteligentnego budynku można śmiało porównać do zachowania zaufanego lokaja. Na początek, programujemy wszystkie ważne czynności, które powinny być wykonywane przez system jeśli nie każdego dnia, to przynajmniej w stopniu najczęstszym. System musi się nauczyć pracować odpowiednio przy zmieniających się stanach pogodowych. Ustawienia oczywiście podlegają sprawnej i nieskomplikowanej edycji.

W inteligentnym domu bezpiecznie mieszka się nie tylko osobom dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom. Połączone ze sobą instalacje alarmowe i odpowiadające za monitoring sprawią, że żaden złodziej nie będzie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego oraz naszych najbliższych. Instalacje elektryczne oraz hydrauliczne z kolei nie dopuszczą, by zdarzyły się w naszych domach wypadki typu zalanie, pożar. Gdy wychodzić będziemy z domu, zaprogramowane instalacje zamkną się samoistnie. Widzimy, że na inteligenty dom składa się wiele czynników i wiele instalacji musi spełnić swoje zadanie, dlatego tym bardziej zwróćmy uwagę na bezawaryjność instalowanych urządzeń już na samym początku. Niektóre elementy są bardzo delikatne, czułe i przez to drogie. Dlatego na przykład do transportu warto zatrudnić profesjonalną firmę transportową - Grot Transport. Specjaliści zabezpieczną tak narażone na uszkodzenia sterowiniki i wszelkie urządzenia, dzięki czemu dotrą bez najmniejszej szkody do miejsca docelowego.