Wpływ nowoczesnych instalacji na współczesne budownictwo.

W czasie budowy lub remontu naszego miejsca zamieszkania zostajemy poniekąd zmuszeni do tego, by na nowo określić charakter miejsca, w którym planujemy żyć przez kolejne kilkadziesiąt lat. W pierwszej kolejności wszyscy zwracamy uwagę na zastosowanie materiałów oraz urządzeń do dekoracji wnętrz. W pewnej chwili temat sięgnąć musi nieco głębiej, ponieważ na równi z elementami wyposażenia należy także dobrać odpowiednie rodzaje instalacji. To do nas wyłącznie należy decyzja, czy w domu zamontujemy instalacje o charakterze tradycyjnym, czy też pokusimy się o typ instalacji opartych na działaniu nowoczesnych technologii, sterowanych za pomocą urządzeń codziennego użytku. Pierwszym kryterium oczywiście pozostaje bezpieczeństwo, liczy się też nasz komfort pozyskiwany poprzez regularne korzystanie z dodatnich stron instalacji.



Musimy zadecydować, czy w kwestii zakupu instalacyjnych urządzeń kontrolujących dajemy sobie w pełni wolną rękę i nieograniczone warianty cenowe, czy też poruszać się będziemy wyłącznie po ściśle określonym obszarze cenowym, przez wzgląd na konieczność oszczędnego wydawania pieniędzy. Zapytać powinniśmy siebie także o kwestię dizajnu, czy nasze instalacje mają być unikalne lub czy ich estetyka nie ma dla nas zbyt wielkiego znaczenia, a liczy się przede wszystkim skuteczność w działaniu? Jeśli ważna jest dla nas ekologia - postawmy na panele i ogniwa fotowoltaiczne, a dzięki instalacjom elektrycznym dopływ energii w domu lub mieszkaniu będzie odbywać się w sposób swobodny i regularny. Oświetlenie oraz gniazda zasilające działają bez zarzutu. Współcześnie projektowane zespoły instalacji prześcignęły już dawno tradycyjne modele, dlatego warto się na nie decydować, ponieważ z roku na rok koszty ich zakupu oraz eksploatacji są coraz niższe. Możemy więc założyć osobne instalacje do zarządzania oświetleniami na obszarze całego domu, inne odpowiadać będą za sterowanie roletami i żaluzjami, kolejne regulować będą nagłośnienie sprzętów audiowizualnych – można wymieniać jeszcze bardzo długo.

Instalacja elektryczna XXI wieku łączy w sobie funkcjonalność oraz nowoczesność. Składa się na nią automatyka domowa, dzięki której funkcjonalność systemu jest optymalna i funkcjonuje jako trzon innych, pozostałych pochodnych instalacji. Współczesna technologia pozwala na integrację poszczególnych systemów w domu, by ich praca odbywała się jeszcze sprawniej, szybciej i na zasadzie wzajemnej symbiozy mechanicznej. Urządzenia w klarowny sposób przekazują informacje między sobą, potrafią pełnić funkcje, do których uprzednio zostały przez użytkowników zaprogramowane.

To wszystko brzmi jak opis dekoracji z filmu science – fiction, ale prawda jest taka, że poprzez nowoczesną technologię stajemy się coraz bliżsi zbudowania realnego świata, który przypominać będzie sceny z najbardziej kasowych filmów z dziedziny fantastyki. W miarę wzrastania oczekiwań do stworzenia optymalnej wersji „inteligentnego domu” wzrastają także kolejne progi do pokonania z dziedziny informatyki i projektowania systemów. Przyszłość stoi przed naukowcami otworem. Aby w pełni cieszyć się „inteligentnym domem” w polskich warunkach, trzeba w miarę regularnie śledzić nowinki techniczne ze świata i dostosowywać miejsce swojego zamieszkania do wciąż zmieniających się metod zabezpieczania budynków.