O napędach do sterowania wyposażeniem domowym.

Okazuje się, że za pomocą nowoczesnych systemów zabezpieczania budynków obsługiwać można nie tylko bramy, drzwi czy urządzenia alarmowe, ale także szereg urządzeń wchodzących w skład wyposażenia domowego. I nie chodzi tu wyłącznie o urządzenia w znaczeniu stricte połączonym z elektroniką oraz sprzętami audiowizualnymi. Za pomocą sterowania mechanizmami pracują dziś przedmioty na pierwszy rzut oka niemające z technologią zbyt wiele wspólnego. Przed laty przecież rolety zaciągało się ręcznie, podobnie było z żaluzjami, zasłonami, wszelkiego rodzaju plisami, markizami, itd. Dziś niewielkiej ilości czujniki, nadajniki oraz chipy pozwalają usprawnić pracę właściwie każdego przedmiotu codziennego użytku znajdującego się w zasięgu naszego codziennego działania. Dzięki systemom automatycznie działającym zyskujemy możliwość sterowania indywidualnego, grupowego lub centralnego.


Jeśli szukasz nowoczesnych systemów inteligentnych dla Twojego domu, sprawdź  systemy alarmowe i monitoring kraków.

Funkcje grupowe łączyć się mogą z odbiorami innego typu. Sceny świetlne łączą się z nastrojami, integrować mogą się z alarmem. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje ochronne. Kiedy wiać będzie zbyt duży wiatr, dojdzie do schowania markiz, gdy zapadać będzie intensywna ciemność – rolety automatycznie się zasuną. Kiedy duża rodzina wyjeżdżać będzie z domu na dłuższy okres, być może związany ze świętami, urlopem czy wakacjami, można zabezpieczyć dom na wiele sposobów. Zaprogramowana funkcja centralna pozwoli zablokować rolety wraz z ogrzewaniem oraz oświetleniem.

W tym wypadku rodzina zwyczajnie zaoszczędzi na kosztach energii, a także podniesie jakość bezpieczeństwa gospodarstwa domowego w momencie, gdy domowników nie będzie na miejscu. W chwili powrotu do domu alarmy zostają wyłączone, podnoszą się rolety i powoli można zacząć wracać do codziennego życia w domowych pieleszach. Odbywa się także działanie klimatyzacji oraz oświetlenia w poszczególnych pomieszczeniach, w których na co dzień mieszkają członkowie rodziny. Wyżej wymienionymi funkcjami można bez problemu sterować za pomocą telefonów komórkowych, a w wielu przypadkach także elektronicznymi breloczkami, wyglądającymi na pierwszy rzut oka dość niepozornie. Do operowania roletami, żaluzjami, markizami i tym podobnymi elementami wyposażenia domowego wnętrza nie trzeba stosować drogich sterowników. Kierowanie pracą rolet odbywa się w jednej, wybranej strefie centralnej.


Wielu nieobeznanych z tematem użytkowników martwi się, że rolety sterowane mechanizmami automatycznymi zazwyczaj wyglądają nieestetycznie poprzez zamontowane w nich kable przewodowe oraz nadajniki do sterowania. To bardzo mylny pogląd. Rolety nawet nie zdradzają w pierwszej chwili swoich zdolności do ulegania sterowaniu mechanicznemu. Poza tym nie ma mowy o jakichkolwiek przewodach w nich zamontowanych. Jedyne, co jest w nich zamontowane to niewielkie chipy, obsługujące całość konstrukcji dzięki działaniu pilota, który przecież działa bezprzewodowo, za pomocą lasera. Laser oczywiście emituje niewidoczne wiązki promieni, co w praktyce nie odznacza się żadnym rażeniem świetlnym i jest dziecinnie proste.