Uczymy się mieszkać wygodnie!

Dzięki temu, że indywidualne obwody zaprojektowane zostały w inteligentny sposób, można w łatwy sposób sterować za pomocą włączników i wyłączników wybranymi systemami odbiorów. Te mechanizmy dostrzeżemy we wszelkiego rodzaju pompach, piecach, mechanizmach zasilających akwaria, elektrozaworach odpowiedzialnych za nawodnienie ogrodów oraz fontann, stojących lampach, kinkietach… - wymieniać można bardzo długo. Wyróżniamy kilka kluczowych sposobów sterowania wybranymi obwodami, a także gniazdkami podłączonymi do elektryczności. Jaki system wybierzemy do używania na co dzień – zależy tylko od nas.



Poprzez sterowanie online możemy kontrolować system automatyki budynku funkcjonujący dzięki połączeniu z webserwerem. Z każdego wybranego miejsca można sterować systemem. Umożliwiają to specyficzne protokoły oraz systemy hasłowe. Do działania wystarczy najprostszy komputer przenośny oraz połączenie z Internetem. Automatyką budynku zarządza się prościej, niż myślisz.
W sterowaniu automatyką pomaga także zespół parametrów telefonu GSM. Tutaj zarządzamy w sposób równie swobodny, co w poprzednio opisanym przypadku. Wprost z telefonu kierować można szeregiem podstawowych funkcji dotyczących pracy ogrzewania i alarmów. Aplikacje wysyłane przez iPhony lub smartfony za pomocą stosowania narzędzi dotykowych sprawiają, że w naszych rękach znajduje się centrala zarządzania automatyką budynkową.

Panele dotykowe w systemach zarządzania automatyką budynków skupiają w sobie całość intuicyjnych parametrów. Znajdują się tam wizualizacje statusów urządzeniowych, a także systemy ze sobą ściśle połączone, co niewątpliwie usprawnia pracę. Touch – screeny są w stanie zarządzać nawet energią oraz nagłośnieniem. Coraz częściej służą także do tego, by swobodnie odbierać pocztę, komunikować się z innymi lub przeglądać strony w sieci.

Piloty IR najczęściej sterują oświetleniem, nagłośnieniem oraz pracą rolet. Nie można pominąć także wpływu na działanie sprzętów audiowizualnych. Nowoczesne, interaktywne piloty mogą być dodatkowo wyposażone w ekrany dotykowe, przeglądarki internetowe i podglądy emitujące obrazy wprost z kamer ochronnych.

Kierowanie mechanizmem poprzez wydawanie komend głosowych to wynik pracy systemów detekcji dzięki nagranym wzorcom akustycznym. Wzorcami bywają naturalnie przetworzone głosy właścicieli domu, biura lub innego obiektu wymagającego ochrony. Poprzez głos sterować automatyką wybranego budynku mogą najczęściej 4 osoby, komendy pojawiają się na zasadzie personalizacji w kierunku każdego z wybranych użytkowników. Sterować tym mechanizmem można z jednej strefy, ale najefektowniej działa ona w połączonych kilku strefach.

Trudno zaprzeczyć, że wygodne mieszkanie w XXI wieku nie wiąże się z rozwojem nowoczesnych technologii. Naukowcy oraz specjaliści do spraw technicznych już dziś przepowiadają, że w przyszłości prawdopodobnie zarządzać będziemy wszelkimi mechanizmami poprzez sterowanie nadajnikami wszczepionymi w skórę, a może nawet laserami emitowanymi z gałki ocznej. Czy można wierzyć w takie radykalne przepowiednie? Zobaczymy w przyszłości!