Czym jest teledetekcja?

W ofertach firm geodezyjnych bardzo często możemy spotkać się z pojęciem teledetekcji. Po deregulacji zawodu geodety taka praca znalazła się obok pomiarów podstawowych, fotometrii oraz redakcji map w gronie usług, do których szerszy dostęp uzyskało wielu specjalistów w tej branży.

Warto zatem dowiedzieć się, co oznacza pojęcie teledetekcji i w jaki sposób metoda ta pozwala na wykonywanie badań. Istnieje wiele dziedzin, sytuacji oraz branż, w których taka usługa może być niezwykle istotna. Zapraszamy zatem do bliższego zapoznania się z całym tym pojęciem. Teledetekcję można definiować na najróżniejsze sposoby; najważniejszą jej istotą jest jednak badanie danych obiektów bez bezpośredniego kontaktu z nimi. Mówiąc ogólnie, dziedzina ta zajmuje się zatem pozyskiwaniem informacji na temat różnych przedmiotów. Definicja teledetekcji posiada również drugi element – w tym przypadku nośnikiem informacji o konkretnych obiektach jest promieniowanie elektromagnetyczne. Dane na temat przedmiotów uzyskiwane są przede wszystkim w drodze interpretacji jego zachowania. W teledetekcji wykorzystywane są również inne nośniki, takie jak na przykład fale dźwiękowe, ale na znacznie mniejszą już skalę. Nośnik informacji w teledetekcji może mieć ponadto dwojaki charakter. Pole elektromagnetyczne może być odbijane przez obiekt, w kierunku którego zostaje ono wysłane. Równocześnie jednak teledetekcja może pozyskiwać informacje na temat obiektu który sam emituje takie promieniowanie elektromagnetyczne. Teledetekcja zajmuje bardzo ważne miejsce wśród innych nauk. Nierzadko łączy się ją od razu z fotogrametrią. Do innych dziedzin dla niej pokrewnych zalicza się między innymi grafika komputerowa oraz optyka. Dane teledetekcyjne pozyskiwane są w bardzo ciekawy sposób. Obecnie wyróżnia się aktywne oraz pasywne metody teledetekcyjne. W przypadku metod aktywnych nośnik informacji w postaci pola elektromagnetycznego jest wysyłany w kierunku danego obiektu, zaś przy metodach pasywnych – obiekt sam emituje takie pole i dostarcza nam potrzebnych informacji. Do najpopularniejszych metod aktywnych możemy zaliczyć między innymi radary, sodary oraz lidary. W przypadku pasywnych metod najczęściej wykorzystywane są kamery lotnicze, fotometry oraz rediometry. Najbardziej typowym przykładem teledetekcji pasywnej mogą być zdjęcia lotnicze oraz satelitarne. Dane uzyskane za pomocą teledetekcji pasywnej interpretuje się metodą nazywaną teledetekcją satelitarną. Kolejnym ważnym rodzajem teledetekcji jest teledetekcja środowiska; odpowiada ona za pozyskiwanie informacji na temat środowiska przyrodniczego. Można w taki sposób badać stany wód lub wybrane tereny zalesione. Teledetekcja odgrywa bardzo istotną rolę we współczesnej geodezji, pomagając przede wszystkim przy wykonywaniu prac geodezyjnych z zakresu określania kształtu, powierzchni oraz usytuowaniem obiektów, które są albo trudno dostępne albo znajdują się na dużym obszarze. Nie można zatem dziwić się temu, że związane z tym usługi znajdują się aktualnie w ofercie praktycznie każdej faktycznie profesjonalnej firmy geodezyjnej.

Bardzo często okazuje się bowiem, że wykonywanie poszczególnych prac geodezyjnych jest bez takich usług zwyczajnie niemożliwe. Obecnie, dzięki deregulacji całej tej branży, znacznie poszerzyły się ponadto możliwości w zajmowaniu się czymś takim – są one aktualnie łatwo dostępne dla większości specjalistów pracujących w tej dziedzinie. Warto zatem znać przynajmniej podstawową definicję teledetekcji, bowiem może ona być niesamowicie istotna dla każdego, kto tylko zainteresowany jest jakimikolwiek pracami geodezyjnymi.