Deregulacja zawodu geodety

Deregulacja niektórych zawodów swego czasu wywołała w polskich mediach niemałe zamieszanie. Wyszło na jaw, że polskie prawo ograniczało dostęp do długiej listy niemalże 300 zawodów – z powodu złego prawa osoby zainteresowane ich wykonywaniem miały tutaj znacznie trudniejsze zadanie, niż obecnie. Uwalnianie zawodów obciążonych nadmierną regulacją zaplanowano na dwie transze. Pierwsza z nich odbyła się 23 sierpnia 2013 roku, ale wejście w życie niektórych przepisów z tym związanych zaplanowano na 1 stycznia 2014.

Wśród zawodów uwolnionych już w I transzy znalazł się także zawód geodety. Warto zatem dowiedzieć się, na czym dokładnie polega deregulacja tego zawodu, czy wniesie ona faktycznie duże zmiany do całej branży geodezyjnej i czy klienci firm które się tym zajmują będą w stanie odczuć jakiekolwiek wielkie różnice. Temat deregulacji tego zawodu jest bardzo ważny zarówno dla osób zainteresowanych jego wykonywaniem jak i dla każdego, kto od czasu do czasu musi korzystać z tego typu usług. Wykonywanie zawodu geodety nieodłącznie łączy się z koniecznością posiadania określonych umiejętności. Równocześnie jednak same w sobie nie są one tutaj jeszcze wystarczające – niemniej istotne są także określone kwalifikacje oraz umiejętności. Zawód ten wiąże się także z uzyskaniem odpowiednie wykształcenia z zakresu geodezji i kartografii – średniego lub wyższego. Pracę taką może w takim razie wykonywać zarówno technik geodezji jak i ktoś, kto ukończył studia wyższe z tym związane. Zanim przystąpiono do deregulacji zawodów zdobywanie takich uprawnień musiało być poprzedzone odbyciem praktyki zawodowej, zdaniem egzaminu państwowego oraz zdobyciem zaświadczenia o niekaralności za wykroczenia określone w specjalnym katalogu.

Pamiętajmy, że aktualnie wyróżnia się aż 7 różnych zakresów uprawnień zawodowych geodety.

Zakres 1 to możliwość wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych oraz inwentaryzacyjnych.

Zakres 2 – sporządzanie dokumentacji do celów prawnych oraz wykonywanie rozgraniczania i podziałów gruntów.

Zakres 3 – wykonywanie geodezyjnych pomiarów podstawowych.

Zakres 4 – geodezyjna obsługa inwestycji.

Zakres 5 – geodezyjne urządzanie gruntów leśnych i rolnych.

Zakres 6 – możliwość redagowania map.

Zakres 7 – świadczenie usług z zakresu teledetekcji oraz fotogrametrii.

Dzięki deregulacji zawodu geodety znacznie obniżyły się wymagania dotyczące wykonywania redakcji map, przeprowadzaniem pomiarów podstawowych i zajmowania się teledetekcją oraz fotogrametrią. Do najważniejszych zmian należy tutaj skrócenie wymaganego okresu praktyk zawodowych do 2 lat. Zniesiono również obowiązek zdawania specjalnego egzaminu państwowego, choć nadal konieczne jest uzyskanie wpisu do specjalnego rejestru krajowego osób posiadających związane z tym kwalifikacje.