Mapa geodezyjna – wyjaśnienie pojęcia

Mapa geodezyjna jest pojęciem, które może być rozumiane w bardzo szeroki sposób. W oficjalnie przyjętej definicji przeczytamy o opracowaniu kartograficznym, w obrębie którego wyróżnia się szereg typów i rodzajów. Wykonywaniem map geodezyjnych zajmują się firmy geodezyjne na zlecenie swoich klientów.

Warto jednak pamiętać o tym, że wyróżnia się wiele różnych rodzajów map geodezyjnych; dzielą się one przede wszystkim ze względu na treść i zasięg zawartego w nich opracowania, a także formę i przeznaczenie. Aby geodeta mógł zatem stworzyć faktycznie precyzyjną dokumentację geodezyjną musi posiadać dokładnie określone wymagania i oczekiwania swoich klientów. Warto ponadto dowiedzieć się, jakie dokładnie rodzaje map geodezyjnych obecnie się wyróżnia i w jakich miejscach oraz formie można zapoznać się z ich treścią. Istnieje kilka kryteriów którymi można się posługiwać w czasie dzielenia map geodezyjnych. Ze względu na treści prezentowane na konkretnych opracowaniach kartograficznych możemy wyróżnić mapy ogólnogeograficzne oraz kartograficzne. Z racji swojego charakteru mapy ogólnogeograficzne stanowią nośnik danych podanych tu w sposób ogólny, z wieloma uproszczeniami. Mapy tematyczne są z kolei tworzone w celu szczegółowego opracowania konkretnego zagadnienia i przedstawienia poszczególnych zjawisk. Mapy mogą być również dzielone ze względu na ich przeznaczenie; w tym przypadku wyróżniamy między innymi mapy zasadnicze, których zasięg obejmuje teren całej Polski. Za prowadzenie map geodezyjnych Polski odpowiada Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej; prowadzą one je właśnie w postaci map zasadniczych. Nieco inne przeznaczenie posiadają mapy do celów projektowych; taka mapa potrzebna jest przede wszystkim w czasie starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Do jej przygotowania niezbędna jest pobrana wcześniej mapa zasadnicza terenu. Kolejnym typem jest mapa inwentaryzacyjna, którą wykonuje się już po zrealizowaniu projektu danego domu albo przyłącza sieci uzbrojenia terenu. Wykonanie powykonawczej inwentaryzacji geodezyjnej potrzebne jest w czasie zgłaszania budynku do użytkowania. Mapy geodezyjne terenu występują zarówno w formie cyfrowej, jak i analogowej. Na kilka rodzajów dzielą się także mapy geodezyjne dostępne w internecie. Największą popularnością cieszą się mapy geodezyjne satelitarne. Udostępnia je Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej na swoim portalu. Podstawowym zadaniem geodezyjnych map Polski jest przede wszystkim przybliżona identyfikacja i lokalizacja przestrzenna działki oraz oszacowanie jej powierzchni. Sprawia to, że informacje uzyskane w taki sposób nie mogą stanowić podstawy do czynności administracyjnych oraz urzędowych które mają stanowić element podziału nieruchomości lub ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Bardzo ważny jest także sposób, w jaki należy czytać takie mapy. Udostępniane mapy geodezyjne Polski posiadają jednolite oznaczenia. Ich szczegółowy opis zawiera instrukcja K-1, która posiada formę rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 24 marca 1999 roku. Przy pozyskiwaniu konkretnych danych dotyczących wybranego obiektu warto skorzystać z systemu wyszukiwania, jaki dołączany jest do geodezyjnych map Polski online – bardzo pomoże nam on w zrozumieniu wszystkich stosowanych tutaj oznaczeń.