Mapy do celów projektowych

Mapy do celów projektowych zaliczają się do typów map geodezyjnych. Za tworzenie takich map powinien odpowiadać geodeta który posiada odpowiednie uprawnienia do realizowania takich usług geodezyjnych. W jakich jednak okolicznościach takie mapy są niezbędne i czym tak w ogóle jest mapa wykonana do celów projektowych? Sposób wykonywania map do celów projektowych został dokładnie opisany w poszczególnych dokumentach obowiązujących w Polskim prawie.

Do najważniejszych z nich należy rozporządzenie z dnia 21 lutego 1995 roku wydane przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa dotyczące zakresu oraz rodzaju opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Rozporządzenie to określa mapę do celów projektowych jako opracowanie kartograficzne niezbędne do wykonania projektu budowlanego. Sprawia to, że takie mapki mogą nam być potrzebne w czasie ubiegania się o pozwolenie na budowę albo uzyskania warunków do zabudowy. Takie mapy są także dołączane do projektów zabudowy. Pamiętajmy, że sposób powstawania danej mapy ma wielki wpływ na przedstawiane przez nią treści. Jest to bowiem geodezyjne opracowanie kartograficzne, tworzone na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Oprócz danych charakterystycznych dla mapy zasadniczej mapy do celów projektowych obejmują także rzeczy takie jak chociażby położenie obiektów oraz szczegółów wskazanych przez projektanta, granice terenów o różnym znaczeniu. Regułą jest, że zakres mapy do celów projektowych obejmuje obszar inwestycji oraz okrążający go pas ziemi o szerokości minimum 30 metrów. Przygotowanie mapy do celów projektowych jest niemożliwe bez mapy zasadniczej terenu – powstaje ona bowiem na jej bazie. Opracowanie takiej mapy jest procesem składającym się z kilku etapów. Na samym początku geodeta staje przed zadaniem zaktualizowania mapy zasadniczej. Prace takie muszą zostać zgłoszone na początku do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po zgłoszeniu takich prac Ośrodek udostępnia materiały niezbędne do rozpoczęcia wykonywania pomiarów geodezyjnych w terenie. Następnie następuje skompletowanie operatu geodezyjnego oraz skontrolowanie go przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, po czym geodeta przygotowuje mapę do celów projektowych w postaci analogowej lub cyfrowej. Mapa taka może być sporządzona w różnych formatach oraz liczbach kopii, wszystko w zależności od potrzeb danego klienta – muszą one zostać w takim razie ustalone na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do realizacji zlecenia. Trzeba ponadto odpowiedzieć na pytanie, jakie dokładnie informacje są niezbędne do rozpoczęcia prac nad wykonaniem mapy do celów projektowych. W większości przypadków klient musi wskazać wybranej przez siebie firmie geodezyjnej dokładną lokalizację, numer działki oraz obręb ewidencyjny.

Cena wykonania mapy do celów projektowych może być uzależniona od kilku różnych czynników, przez co dla każdego klienta ustala się ją indywidualnie – w większości przypadków znajduje się jednak w zakresie od 500 do 1000 zł. Do najważniejszych czynników które mogą mieć wpływ na koszt wykonania takiej mapki należy między innymi wielkość działki, ilość oraz format zamawianych kopii oraz lokalizacja, w której dana nieruchomość się znajduje. W większości przypadków nie trzeba tutaj czekać zbyt długo na realizację zlecenia – potrzebny na to czas wynosi od 2 do 6 tygodni. Tak samo jak i przy wszystkich innych usługach geodezyjnych, czas ich wykonywania w dużym stopniu uzależniony jest od sprawnego działania Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.