Podniesienie ceny nieruchomości – jak to zrobić?

Każdy, kto pragnie nabyć jakąś nieruchomość, myśli może czasem nie tylko o tym, aby w danym lokalu, czy domu zamieszkać, ale na przykład, by go komuś wynająć lub odsprzedać w późniejszym czasie - ze sporym zyskiem. Na szczęście, są sposoby na to, aby podnieść wartość danej nieruchomości! Jakie?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na okolicę. Pewne szczegóły mogą być nam bardzo pomocne – a pewne mogą dopiero powstać i podnieść wartość danej nieruchomości. Do tych drugich – to znaczy tych, które powstaną – należy jednak podchodzić wyjątkowo ostrożnie. Lepiej zawczasu dowiedzieć się (i to nie od poprzedniego właściciela w momencie kupna, tylko z innych źródeł), czy aby czasem wkrótce w okolicy nie powstanie coś, co ów wartość by obniżyło. Z pewnością nie byłoby to dla nas korzystne.

Co może podnieść wartość danej nieruchomości?
Przede wszystkim nowe inwestycje – na przykład galerie handlowe. Nowe inwestycje potrafią czasem zmienić obraz całej dzielnicy – wraz z na przykład biurowcami na dany teren przenoszą się również wykształceni i dobrze zarabiający ludzie. Oni z pewnością będą zainteresowani dobrym mieszkaniem. Takie inwestycje są zwykle przewidziane na lata, jednak samo rozpoczęcie budowy potrafi podnieść wartość mieszkania. Jeśli mówimy o lokalu w mieście, warto by był on ulokowany w pobliżu na przykład przystanku tramwajowego, czy sklepu.

​W cenie są również na przykład parki – wielu kupców marzy, by odetchnąć po otwarciu okna rześkim, świeżym powietrzem, a nie dymem spalin. Takie tereny podnoszą więc znacznie wartość lokalu. Podobnie jak sąsiedztwo teatrów, muzeów, czy kin. Ludzie chcieliby mieć wszędzie blisko – i są za to w stanie drożej zapłacić. Jednocześnie jednak pragną świętego spokoju, zatem okolica cicha i spokojna, a jednocześnie taka lokalizacja, która sporawi, że wszędzie można dotrzeć w bardzo krótkim czasie, jest najbardziej przez wszystkich poszukiwana. I właśnie w taką okolicę powinniśmy celować - kiedyś przyniesie ona znaczny zysk. Istotna jest także opinia, jaką okolica, w której mieszkanie jest umiejscowione, cieszy się wśród ludzi.

Jak zostało wspomniane wcześniej, taka opinia zawsze może ulec zmianie – na przykład wraz z rozwojem okolicy i wymianą ludzi, którzy w niej mieszkają. Zwykle jednak musi to nieco potrwać – jeśli dane osiedle uznawane jest za wyjątkowo niebezpieczne, minie dużo czasu, nim mieszkańcy pozostałych zaczną myśleć o nim inaczej. Trzeba się także liczyć z tym, że plotki będą obecne nadal – nawet, gdy wszystko się zmieni. Ludzie mogą mówić "a kiedyś było tam mnóstwo chuliganów!" i z pewnością wartość nieruchomości spadnie w porównaniu z okolicą, gdzie takich problemów nie było nigdy i gdzie ludzie wręcz uwielbiają bywać! Wszystko łączy się zatem z ryzykiem – ktoś kupujący mieszkanie, by później je drożej odsprzedać, oczywiście musi się z tym liczyć.